Miniexpozícia bridlice bude najbližšie prístupná pre verejnosť v nedeľu 14.7.2024 o 15.00 hod.
Z organizačných dôvodov bude Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke dňa 30. 6. 2024 (nedeľa)
zatvorená.
V tomto termíne zastupujeme Spolok Permon Marianka a obec Marianku na 16. stretnutí banských miest a obcí Slovenska (Gelnica, 28. – 30. 6. 2024). Ďakujeme za pochopenie.
KTO SME
A AKÉ SÚ NAŠE CIELE
stanovy spolku - TU
dodatok č.1 - TU
výbor spolku
prijatie za člena Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, 6.september 2007
ocenenia členov spolku
STAŇ SA ČLENOM
NÁŠHO SPOLKU!

PLÁN ČINNOSTI NA ROK
2024
VÝROČNÁ SPRÁVA ZA ROK
2014 2015 2016 2017
2018 2019 2020 2021
2022 2023
OBECNÝ A SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
z histórie
recenzia
ocenenie z roku 2005
ocenenie z roku 2007
archív čísiel a príloh (48)
SPOLKOVÝ SPRAVODAJ
vydané čísla (7)
ČASOPIS O BANÍCTVE
A BANSKO-HISTORICKOM DEDIČSTVE
čo a kedy sa písalo v tomto časopise o ťažbe a spracovaní marianskej bridlice od roku 2009. Všetky príspevky sú vo formáte PDF, môžete si ich stiahnuť alebo len prečítať.

PROPAGAČNÉ MATERIÁLY
"Veľká kniha o marianskej bridlici"
turistická známka No.666
turistická známka No.919
turistické nálepky
pečiatka bridlicovej štôlne
pohľadnice
plagáty, skladačky
prezentácie
ostatné
PRÍSPEVKY NAŠICH ČLENOV A PARTNEROV
informácie o prezentácií spolku a jeho aktivít v médiách (odkazy na tlačové správy a novinky publikované na iných serveroch a pod.).
VIANOČNÉ A NOVOROČNÉ POZDRAVY 2022-2024 OD NAŠICH PARTNEROV, PRIATEĽOV, KAMARÁTOV A SYMPATIZANTOV
kliknite - TU.
KALENDÁR
 
< Jún 2024 >
 
 Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Časopis MARIATÁL
č. 1, január 1939,
1. ročník
str.2
str.3
Sborník vyšiel pri príležitosti 20. výročia učinkovania tešiteľov na Slovensku
(opis textu zo str. 24)
.
Spolkový spravodaj - Recenzia - »» úvodná stránka
Recenzia Mariatálu prevzatá v plnom znení z časopisu Národná osveta č. 2/2006

    PREDSTAVUJEME VÁM MIESTNE NOVINY SO ŠIRŠÍM ZÁBEROM - NIELEN DO HISTÓRIE PÚTNICKEJ MARIANKY, ALE AJ V RÁMCI REGIÓNU    

    DVOJMESAČNÍK MARIATÁL    

    Informačný spravodaj Mariatál v prvom ročníku celoslovenskej súťaže Miestne noviny 2004 v kategórii časopisov obcí do 10 000 obyvateľov jednoznačne hral prím a získal u poroty zostavenej zo zástupcov usporiadateľov (Národná osveta, NOC, Obecné noviny, Slovenský syndikát novinárov, Fakulta žurnalistiky FiF UK) prvé miesto. Pri tejto príležitosti starosta obce a zároveň šéfredaktor Mariatálu vydal tiež CD nosič s kompletnými textovými i obrazovými profilmi súťažiacich čísiel (od roku 2002 do 2005) aj s prílohami.
    Všetci hodnotiaci sa zhodli, že ide o periodikum, ktoré zodpovedá profesionálnemu prístupu i spracovaniu po všetkých stránkach. Časopis Mariatál vydáva Obecný úrad v Marianke, zostavuje ho a graficky upravuje Jozef Kráľ, ktorý je zároveň starostom. Na jeho príprave aj realizácii s ním spolupracuje Ján Sand, vysokoškolský pedagóg v oblasti žurnalistiky. Obyvatelia Marianky ho dostávajú zadarmo.
    V tomto roku prvé číslo (do našej uzávierky) ešte nevyšlo, lebo ide o dvojmesačník. No i napriek takémuto časovému intervalu Mariatál prináša na 24 stranách formátu A4 všetko, čo sa ľudia potrebujú dozvedieť. Ba aj niečo navrch.
    Na obálke býva veľká fotografia a po pravej strane avíza (s udaním čísla strany) niektorých najvýznamnejších či najzaujímavejších tém, ktoré sa v konkrétnom čísle nachádzajú, aby hneď upútali pozornosť čitateľov a vtiahli ich do vnútra periodika. Druhá strana je „vyárendovaná“ rokovaniam obecného zastupiteľstva v plnom znení, takže všetci majú prehľad o tom, čo prítomní poslanci preberali, na čom sa dohodli alebo nedohodli, čo schválili, kto ako hlasoval, kto má čo na starosti. Ak to udalosti vyžadujú, vecné informácie z obecného úradu pokračujú aj na ďalšej strane.
    Medzi materiály, ktoré majú svoje stále miesto v Mariatáli, patrí Školská kronika. Výber z jednotlivých ročníkov zostavuje starosta Jozef Kráľ a o prepis sa stará Ing. Elena Bachledová. S prepismi školskej kroniky začali už od čísla 2/2004 – a to školským rokom 1944 – 1945. Pod značkou N. N. sa tu vždy uvádza nejaký veselý citát zo školského života. Napríklad: „Študent musí vedieť všetko, asistent všetko, čo je v knihách, docent musí vedieť, kde sú knihy a profesor, kde je docent.“ V tomto roku budú v spravodajcovi pokračovať prepisy školskej kroniky od školského roku 1951 – 1952.
    Okrem pripomienok udalostí nedávnych a pozvánok na pripravované podujatia sa periodikum venuje histórii obce, ktorá je veľmi zaujímavá a pestrá. Napríklad v rubrike Osobnosti duchovného života P. Marek Vadrna predstavil Kristiána Augusta (1666 – 1725), ktorý bol vojvodom Saským, kardinálom Svätej rímskej Cirkvi a 59. ostrihomským arcibiskupom. Zaslúžil sa o. i. o to, že pútnické miesto v Marianke je „také krásne a má slávnu históriu“. V rubrike Žijú alebo žili medzi nami a ako ich možno nepoznáme... sa ocitol napr. pedagóg, novinár a spisovateľ ThDr. Stanislav Xavér Čík (1916 – 2003), ktorému v roku 1942 o. i. vyšla kniha Dejiny Mariatálu.
    Na pokračovanie Jozef Kráľ predstavuje pôsobenie pavlínov v Mariatáli. „Je nespochybniteľný ich význam a vplyv na školstvo, pavlínske štúdium v Mariatáli bolo postavené na úrovni univerzitného štúdia. Mariatál na dlhé roky sa stal sídlom generálneho predstaveného. Ich pôsobenie v Mariatáli bolo aj obdobím najväčšieho rozkvetu a rozvoja pútnického miesta.“
    Informačný spravodaj sa pravidelne venuje aj projektu Bratislavského samosprávneho kraja Poznaj svoj kraj – textom a obrazom, ktorého sa zúčastňuje 24 zaujímavých miest (vrátane Marianky – pútnického miesta) a osobitne predstavuje obce a periodiká zo súťaže Miestne noviny 2004. Potulky po uliciach našej obce sú taktiež na pokračovanie. Tentoraz ide o reportážne spracovanie prechádzky po konkrétnej ulici s jej záverečným ohodnotením. Je to veľmi pútavé čítanie, ale aj verejná a veľmi konkrétna kritika.
    Medzi odľahčenejšie rubriky možno zaradiť Záhorácky slovník, ktorý zostavuje Ing. Viera Komináková, či Z receptára marianských gazdiniek. V periodiku nechýba celostranová reportáž, napríklad z prechádzky k susedom, teda na zrúcaniny hradu Pajštún či z rekonštrukcie dominanty Lesnej ulice – súsošia svätých na vysokom ozdobnom stĺpe. Nechýbajú ani vtipy, literárne príspevky od obyvateľov či staré fotografie a pohľadnice.
    Informačný spravodaj Mariatál v tomto roku načne piaty rok svojej existencie. Sympatické je, že okrem pestrej grafiky, čistoty jazyka, množstva fotografií, informačnej nasýtenosti a obsahovej rozmanitosti možno Mariatál pochváliť aj za to, že tu reklamu zakomponovávajú veľmi citlivo, takže „netrčí“, a teda neprekáža. Akiste je to u domácich periodikum obľúbené, lebo sa v ňom nájdu ako aktívni, tak aj pasívni. No a tiež tí, ktorí si to zaslúžia za svoj prínos pre rozvoj obce v minulosti. Ako sme sa však dozvedeli, je určený tiež pre návštevníkov Marianky, preto má širší záber nielen do histórie, ale aj v rámci regiónu.
    Natália OravcováCopyright 2011 © Jozef Kráľ All rights reserved.
Louis Vuitton Bazar, Tenisky Louis Vuitton, Louis Vuitton Internetový Obchod Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Kanye West, Longchamp Bratislava, Longchamp Le Pliage Wallet, Peňaženka Louis Vuitton Panska, Louis Vuitton Taška Cez Plece, Michael Kors Kabelky Sk, Louis Vuitton Okuliare Panske Original, Longchamp Sale, Tenisky Louis Vuitton Shop, Taška Louis Vuitton, Vuitton Kabelky Original, Michael Kors Kabelky Heureka, Longchamps Kabelky, Louis Vuitton Wikipedia Sk, Longchamp Praha, Louis Vuitton Topanky.Sk, Kabelka Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Lacne, Tenisky Louis Vuitton Cervene, Louis Vuitton Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Damske, Lv Kabelky Predaj, Louis Vuitton Taska Na Psa, Michael Kors Penazenky Cena, Louis Vuitton Taška Cena, Lv Kabelky Original, Louis Vuitton Okuliare Shop, Michael Kors Parndorf, Michael Kors Kabelky Fake, Louis Vuitton Shop, Kabelka Vuitton Mimibazar, Lv Kabelky Cez Plece, Longchamp Le Pliage Online, Louis Vuitton Kabelka Sunrise, Michael Kors Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Lacne, Okuliare Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Na Predaj, Tenisky Louis Vuitton E Shop, Louis Vuitton Taska Ara, Kabelka Louis Vuitton Inzercia, Michael Kors Kabelky Predaj, Louis Vuitton Bazar, Vuitton Online Shop, Michael Kors Bratislava, Longchamp Kabelky Le Pliage, Louis Vuitton Neverfull Price, Lv Kabelky Najlacnejsie, Louis Vuitton Penazenky, Michael Kors Penazenky Bazar, Louis Vuitton Kabelky Fake, Michael Kors Kabelky Eshop, Kabelky Louis Vuitton Kupit, Peňaženka Louis Vuitton Mimibazar, Okuliare Louis Vuitton Replica, Longchamp Kabelky, Longchamp Sk, Louis Vuitton Obchod Slovensko, Michael Kors Kabelka Heureka, Louis Vuitton Predajne Slovensko, Louis Vuitton Eshop, Louis Vuitton Kabelka Original, Louis Vuitton Pásky, Okuliare Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Neverfull Azure, Lv Okuliare, Louis Vuitton Pásek Cena, Louis Vuitton Kabelka Fake, Louis Vuitton Kabelka Damier, Kabelka Louis Vuitton Alma, Louis Vuitton Tasky, Michael Kors Kabelka Sk, Longchamp Le Pliage Buy Online, Vuitton Kabelka, Louis Vuitton Kabelky Original Cena, Michael Kors Kabelka Mimibazar, Longchamp Paris, Louis Vuitton Shop Slovakia, Kabelky Longchamp Beltissimo, Louis Vuitton Topanky, Louis Vuitton Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Panske Na Predaj, Michael Kors Kabelky Parndorf, Luis Vuitton.Sk, Louis Vuitton Obchod Sk, Louis Vuitton Neverfull, Kabelka Louis Vuitton Original, Tenisky Louis Vuitton 2011, Michael Kors Kabelka Hamilton, Louis Vuitton Kabelka Lacno, Louis Vuitton Slnecne Okuliare, Louis Vuitton Online Shop Slovakia, Louis Vuitton Kabelka Cez Plece, Longchamp Kabelky Cena, Lv Kataster, Kabelky Louis Vuitton Lacne, Michael Kors Kabelka Original, Longchamp Bag, Louis Vuitton Tenisky, Longchamp Kabelky Eshop, Louis Vuitton Taska Panska, Louis Vuitton Sk Shop, Lv Shop, Okuliare Louis Vuitton Panske, Longchamp Sac Pliage, Louis Vuitton Slovensko, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Millionaire, Kabelka Louis Vuitton Ženské Kabelky, Kabelka Louis Vuitton, Kabelka Louis Vuitton Predaj, Michael Kors Kabelka Lacno, Penazenky Louis Vuitton Original, Louis Vuitton Okuliare Fake, Tenisky Louis Vuitton Rytmus, Kabelka Louis Vuitton Multicolor, Louis Vuitton Okuliare, Kabelka Louis Vuitton Original Cena, Lv Kabelky Lacno, Louis Vuitton Okuliare Lacno, Louis Vuitton Kabelka Alma, Kabelky Louis Vuitton Ceny, Kabelka Louis Vuitton Sunrise, Louis Vuitton Kabelka Ruzova, Vuitton Bags, Kabelky Louis Vuitton E-shop, Louis Vuitton Okuliare Rytmus, Peňaženky Louis Vuitton Mimibazar, Louis Vuitton Okuliare Eshop, Vuitton Kabelka Cena, Lv Kabelky Lacno Na Predaj, Vuitton Kabelky Cena, Louis Vuitton Kabelky Online Shop, Longchamp Le Pliage, Longchamp Online Shop, Longchamp Le Pliage Online Shop, Kabelky Louis Vuitton, Penazenky Louis Vuitton, Louis Vuitton Taška Cez Rameno, Louis Vuitton Shop Slovensko, Tenisky Louis Vuitton Sk, Michael Kors Penazenky, Michael Kors Kabelka Predam, Michael Kors Kabelky Bratislava, Louis Vuitton Kabelky Bazar, Michael Kors Peňaženka, Michael Kors Handbags, Okuliare Louis Vuitton, Longchamp Le Pliage Eshop, Michael Kors Sk, Kabelka Louis Vuitton-cena, Louis Vuitton Tenisky Sk, Kabelka Louis Vuitton Alma Vernis, Louis Vuitton Topanky Damske, Kabelky Louis Vuitton Lacno, Lv Kabelky Cena, Kabelka Louis Vuitton Mimibazar, Longchamp Kabelky Prodej, Kabelky Louis Vuitton Na Predaj, Michael Kors Outlet, Louis Vuitton Shop Sk, Michael Kors Kabelky, Kabelky Louis Vuitton Bazar, Louis Vuitton Bazos.Sk, Michael Kors Kabelky Bazar, Longchamp Kabelka Cena, Louis Vuitton Okuliare Original, Louis Vuitton Kabelka, Michael Kors Kabelka Cena, Louis Vuitton Taška Pánská, Longchamp Makeup Bag, Michael Kors Kabelka Bazar, Louis Vuitton Topanky Damske Cena, Louis Vuitton Topanky Original, Longchamp Slovakia, Louis Vuitton Taška Na Notebook, Tenisky Louis Vuitton Damske, Tenisky Louis Vuitton Cena, Michael Kors Slovakia, Okuliare Louis Vuitton Evidence, Louis Vuitton Okuliare Damske, Kabelka Louis Vuitton Neverfull, Kabelky Louis Vuitton Original, Slnecne Okuliare Louis Vuitton Fake, Longchamp Le Pliage Cena, Louis Vuitton Kabelka Na Predaj, Louis Vuitton Kabelky, Michael Kors Kabelky Slovensko, Okuliare Louis Vuitton Unisex, Louis Vuitton Kabelky Mimibazar, Michael Kors Bags Sale, Louis Vuitton Kabelky Fejky, Louis Vuitton Shoes, Louis Vuitton Shop Outlet, Longchamp Bags Online, Louis Vuitton Topanky Bazar, Kabelka Louis Vuitton Sunrise Foxtail, Kabelky Louis Vuitton Za Velkoobchodne Ceny, Michael Kors Slovensko, Louis Vuitton Online Shop Slovensko, Louis Vuitton Praha, Peňaženka Louis Vuitton Original, Lv Penazenky, Kabelka Louis Vuitton Cez Plece, Michael Kors Kabelka, Louis Vuitton Fake Sk, Vuitton Kabelky, Longchamp Le Pliage Medium, Louis Vuitton Neverfull Cena, Longchamp Kabelky Bratislava, Longchamp Le Pliage Travel Bag, Longchamp Le Pliage Price, Louis Vuitton Topanky Ceny, Louis Vuitton Kabelky Original, Louis Vuitton Kabelka S Chvostom, Louis Vuitton Topanky Panske, Michael Kors Bazar, Longchamp Bags, Louis Vuitton Neverfull Monogram, Louis Vuitton Kabelky Eshop, Longchamp Wien, Louis Vuitton Pásek, Lv Kabelky, Longchamp Kabelky Praha, Michael Kors Bags
réplicas de relógios femininos
réplica cinto louis vuitton
new balance 台灣
gucci 零錢包
réplicas de relógios importados
réplica carteira louis vuitton
new balance 運動鞋
gucci 鑰匙包